® www RadioTeToVaRi ch ®

  

 

••»° °«••

••»°  Mir se keni ardhur nė ® www.RadioTeToVaRi.ch ®  °«••

Home  Info  Kontakt  Libri Mysafirve  Forum Poezija  Feja Islame  Dashurija

  Zjedh Chatin  Muzik MP3  Shkarkim  Horoskopi  Loja Online  Partnerėt

••»° Ti ° ke ° do ° te ° Zgjedhish °«••
              

TI KĖ DO TĖ ZGJIDHJE?

                     

Njė grua po ujiste kopshtin!
                     
                      -Kur pa tre Pleq qė po qėndronin para oborrit tė saj.
                                                                 
                                            Ajo nuk i njohu andaj u afrua dhe i tha:
                                                                                       
                                                                  “ Nuk mė duket se ju njoh, por duhet tė jeni tė uritur ,,
                                                                                       
                                                                  “ Ju lutem, hyni nė shtėpi qė tė mund tė hani diēka ,,
Ata ia kthyen:
                     
                      -Ėshtė burri juaj nė shtėpi?
                                           
                                            Jo
                                                                                       
                                                                  -U pėrgjigj ajo!
                                                                                                             
                                                                                        Nuk ėshtė.
                     
Atėherė, nuk mund tė hyjmė.
                     
                      -Ngulėn kėmbė ata.
                                                                 
Nė mbrėmje, kur burri u kthye, ajo i tregoi gjithēka kish ndodhur.
                                                                 
Burri pa u menduar fare i tha:
                     
                      -“Dil dhe tregoju se kam ardhur dhe ftoji qė tė hyjnė brenda,,
                                                                 
Gruaja doli pėr tė ftuar qė tė tre.
                     
                      -Nuk mund tė hyjmė qė tė tre nė shtėpi,
                                           
                                            Shpjeguan pleqtė.
                                                                 
-Pse?
                                                                                       
                                                                                        Pyeti ajo!
                                                                 
Njė nga burrat shikoi njė nga miqtė e tij dhe shpjegoi:
                     
                      -Emri i tij ėshtė Pasuri.
                                            Mė pas tregoi tjetrin.
                                                                                       
                                                                  -Emri i tij ėshtė Sukses, dhe mua me quajnė Dashuri.
                                                                 
Tani, shko brenda dhe vendos me burrin tėnd:
                     
                      -Se cilin doni nga ne tė tre qė tė hyjė brenda.
                                                                 
Gruaja hyri brenda dhe i tregoi burrit gjithēka qė ata thanė.
                                                                 
Ai u gėzua dhe tha:
                     
                      -Sa bukur!
                                           
                                            Nėse ėshtė kėshtu, atėherė tė ftojmė Pasurinė qė tė vijė dhe tė mbushė shtėpinė tonė!
                                                                 
E shoqja nuk qe dakord:
                     
                      -I dashur pse tė mos ftojmė Suksesin?
                                           
                                            -E bija qė po i dėgjonte prej kohėsh u afrua dhe tha:
                                                                 
                                                                  A nuk do tė ishte mė mirė tė fusnim brenda Dashurinė?
                                                                                     
Kėshtu, familja jonė do tė ishte plot dashuri:
                     
                      -Marrim nė konsideratė kėshillėn e vajzės sonė.
                                           
                                            -Tha burri.
                                                                 
                                                                  Shko jashtė dhe thirr dashurinė, qė tė jetė i ftuari ynė.
                                                                                     
Gruaja doli e tha:
                     
                      -Kush nga ju ėshtė Dashuria, le tė vijė,  ju lutem dhe le tė jetė i ftuari ynė.
                                           
                                            -Dashuria u ngrit nga ulėsja e vet dhe u drejtua kah shtėpia.
                                                                                       
                                                                  -Edhe tė tjerėt u ngritėn dhe e ndoqėn pas.
                                           
E habitur, gruaja iu drejtua Pasurisė dhe Suksesit:
                     
                      -Unė ftova vetėm Dashurinė:
                                           
                      -Pse po vini dhe ju? 
                                           
                                            - Tė tre u pėrgjigjėn njėherėsh:
                                                                 
                                                                  Nėse do tė kishe ftuar Pasurinė ose Suksesin, dy tė tjerėt do tė qėndronin jashtė, por meqė ftove Dashurinė, kudo qė shkon ajo  shkojmė edhe ne me tė.

                     
Ku ka Dashuri ka dhe Sukses e Pasuri!
                     

" www.RadioTeToVaRi.ch " " www.MiLeTiNa.ch " " www.RaDio.TeToVaRi.ch " " www.TeToVaRi.ch.tt " " www.Forumi.Rinor.Islam.ch.tt " " Reklama Juaj "

| Die Webseite wird vom Server TeToVaRi.ch ® verwaltet  | Copyright © 01.03.2009 by TeToVaRi |

NDALOHET DHĖNIA E PUNIMEVE PA PASUR LEJE NGA AUTORI NĖ MOSPĖRPUTHJE ME KĖTĖ LICENCĖ!

  Aktuell am 15.02.2011

Free counter and web stats