® www RadioTeToVaRi ch ®

  

 

••»° °«••

••»°  Mir se keni ardhur nė ® www.RadioTeToVaRi.ch ®  °«••

Home  Info  Kontakt  Libri Mysafirve  Forum Poezija  Feja Islame  Dashurija

  Zjedh Chatin  Muzik MP3  Shkarkim  Horoskopi  Loja Online  Partnerėt

••»° Poezi ° nga ° Dj TeToVaRi °«••
               
DASHURIJA IME ME EMER...!!!
VDEKJA TENER O JET...!!!
Ah...
Ket nat te von qe as driten e henes nuk po e shoh...
Te gjith jan te gezuare e te bashkuar neper shtepit etyre,vetem un jam i vetmuar...ne erresirren e varrit me dheun i cili po me shkrin e po me azgjeson...
Qe sonte zemer... 
Te premtoj se me s"do te me shohish...
QE sonte mua me ndihmojn per ta harruar emrrin tent te bukur krimbat dhe dhehu qe te humb shpresen,pasi qe te humba ty dikur,e bashk me ty e humba edhe jeten time...
E tani i kujtoj castet kur mendoja se ska me jet per mua de se vdekja po me pret mbas shpine, dhe ja aj mendim dhe dhimbja me vrisnin pak nga pak ndersa me prurri ketu ne fundin e varrit ku nga kater anet me rrethoi dheu kjo sesht aspak e leht per mua...
Edhe ne varr te kujtoj dhe me mungon edhe me teper se kur jetoja...
Pse me tjeter ti ishe te pakten te shija,sa per tu mbushur me frym,po tani as fryma spo me shoqeron!!!
Ndoshta zdo ta degjoj oren e dasmes tende e, ndoshta tupanat se pari ne varrin ti dot rrahin,ndoshta zdo te ndjej as lotet...
Kur e di se pran tej qendron tjeter e jo un,por mos harro se un dota gezoj lumturin tende,un kam te kundren te kostumit e zi te burit jot kurse veshja ime esht dheu i zikurse errezirra e varrit tim i jep ngjyr fustanit jot.se mua nuk me duhet me veshja se skam shpirt e as jet...
                     
..see un ty te zgjodha me te miren nder shoqet qe ti ke pas e para me fole dhe mendova se nuk ki mem dasht se bashku kaluam dhe krijuam me te bukuren dashuri por prap i vetmuar kujtoj ditet me ty dhe netet me ty...
SA MKA MAR MALLI MET PA...
nuk kam dasht me ty me u nda dite e nat une te kujtoj e kurr nuk do te harroj, sa her qe me mer mallli per me te pas ndonjeher ne perqafin dal naten ne dritar dhe ma mall t kujtoj dhe qajn shpirti im sa mka mar malli met pa nuk kam dasht me ty me u nda dit e nat te kujtoj e kurr nuk do te harroj e dashura ime...
                  
pse sot nuk je sikur dje? pse per mua me nuk je? pse zemrat ne jet gabojn? pse ela zoti te dashurojm? pse kur na ngrin dielli e kuptojm pranveren? pse pa e humb je gje nuk ja dim vleren? pse pas gjdo ngjarje heshtja mbizotron? psee duhet ta dush dikend kur ai nuk te don....
                      
Nje dite do te te coj ne nje ishull te skrete e te te tregoj nje histori te vjeter. Te cilen e di vetem une e askush tjeter . nje vajze kish jetuar aty dikur e historine e saj kish gdhendur mbi nje gur. U perlota sapo lexova disa vargje . Ndjeva dhimbje per historine e asaj vajze . Nje djal kishte dashur ajo dikur . Por djali kete gje se kish ditur kurre . Ajo rinte e priste prej tij nje
veshtrim por djali perseri sja dhuronte ate kenaqesi. vajza cdo nate i lutej yjeve qe nje dite djali ta donte . Djali per vajzen ishte mbi cdo gje ndersa vajza per djalin sishte asgje. Tani qe vajza per djalin eshte mbi cdo gje . Ajo ka ikur e sjeton me . Ne qoftese dhimbje ndien kur lexon kete histori mos u shfaiqeso se te njejtin gabim ke bere dhe ti....
          

Por para se ishulli tė fundoset, "Dashuria" 
Por para se ishulli tė fundoset, "Dashuria" thirri pėr ndihmė. "Pasuria" kaloi para "Dashurisė" me njė anije luksoze. "Dashuria" e pyeti; "Pasuri, a mundesh t’mė marrish me vete"?
"Pasuria" u pėrgjigjė; "Jo, nuk mundem. Nė anijen time kam shumė ar dhe argjend, nuk ka aty vend pėr ty".

"Dashuria" e pyeti "Krenarinė", e cila lundėrone shumė afėr me njė anije tė bukur; "Krenari, a mundesh tė mė marrish nė anijen tėnde"?

"Krenaria" u pergjigj; "Dashuri, nuk mundem me tė marrė me vete, kėtu ėshtė gjithēka perfekt. Ti mundesh ta dėmtosh anijen time"

"Dashuria" iu lut edhe "Mėrzisė"
"Mėrzi, a mė marrish nė anijen tėnde"?
"Oh "Dashuri" , unė jamė shumė e mėrzitur dhe dua tė rij vetė"

Edhe "Gėzimi" kalojė pranė dashurisė, por ai ishte shumė i gėzuar sa qė nuk i ndėgjoi thirrjet pėr ndihmė tė "Dashurisė".

Kur papritmas njė zė foli; "Eja Dashuri, unė tė marrė me vete". Ishe njė zė i vjetėr qė foli. Dashuria u gėzua aq shumė sa qė harroi ta pyes moshėn dhe emrin e tij qė e ndihmoi

Kur mbėritėn nė kontinent, zėri i vjetėr vazhdoi rrugėn. Dashuria e kuptoi se i kishe shum borxh asaj ndjenje me atė zė tė vjetėr, dhe e pyeti papritmas Diturinė;
"Dituri, a mundesh tė mė tregosh se kush ishte ai qė mė ndihmoi?"
"Ishte Koha ajo qė tė ndihmoi", u pėrgjigj Dituria
"Koha?", pyeti Dashuria. "E pse mė ndihmoi Koha?"
Dituria u pėrgjigj; "Sepse vetėm Koha e kupton, se sa e rėndėsishme ėshtė Dashuria nė jetė"

Dhe vetėm koha (me k tė vogėl tash) do tė tė tregoj se sa e rėndėsishme ėshtė dashuria ime pėr ty...
         

THJESHT MENDIM..!
Njeriu eshte i detyruar te jetoje por jo te mundoje vetveten,askush nuk eshte pergjegjes me shume per veten tone sesa ne vetvetja,pra nese dike duam os ena don,nuk do te thote qe te roberohemi gjithe jeten dhe nese ,pesojme humbje ,njeriu duhet te luftoje ne cdo lloj menyre poer nese nuk arrihet fitorja seshte ethen se jemi te deshtuar,humbja i hap rrugen nje beteje te re ,me shprese per te fituar prap,,pra dhe nese dikush humb dashurin,zhgenjehet,tradhetohet,apo dhe vete fati deshiron ashtu ,seshte ethen te mbyllen syte dhe te thuash jam i verber,ska rendesi se sa here rrzohesh erendesishme eshte te ringrihesh prap,ekeshtu kam mendimin se nese dikush din te mposhte dhimbjen ,kam pershtypjen se dhe do fitoje,dobesia meemadhe enjeriut eshte kur thote smundem me,,pra pesimizmi,ktheje koken shiko para ai person qe dikur te la os ekurre ska qen i yti ose kurre ste ka dasht,jeta vazhdon,,jep maxsimumin per dike,qe ka dhen pe rty,ejo dike,qe vetem ka marre..
    

Jeta
Jeta ėshtė nje liber kapakėt e te ciles jane lindja dhe vdekja,fletet e tij janė ditet,ne ate liber shkruhen punet e mira me te cilat njeriu shperblehet ose punet e keqia per te cilat ai do te ndershkohet.Oh!njeri mundohu qe ne kete liber te shkruhen ato gjera qe janė ne te miren tende,dije se gjdo flet qe mbyllet te ofron drejt fundit,shfrytzoe kohen per aq sa do te jesh ne kete jetė,per pune te dobishme per te ardhmen tende.
Quditem kur nje shoqeri qe ka vazhduar per vite te tera,ne nje moment te caktuar prishet,per nje mosmarrveshe dhe keshtu humbet gjith ajo miqesi e dashuri e ndėrsjellt.
Quditem kur njė dashuri vdes per disa minuta me nje kohe kur lindja e saj ka zgjatur vite te tera.Pėrse vellau apo shoku hidherohen dhe nuk tregohen shpirt medhenje per t’ia fal gabimin vellaut te ti me te cilin kanė jetuar me dashuri sinqiritet dhe bujari.Nė qoft se i kerkon gabimet e te tjerve nen pushtetin e mllefit tend,ateher ku eshte ajo dashuri qe deri me tani e ketė shfaqur ne ne gjdo qast.Dashuria e vertet nuk mbetet ne provincn e parė as ne te dytėn dhe as te njėqintėn,sepse ajo te therret ne falje qe t’ia shqyrtosh mendimet edhe njė herė para se tė rrėnosh atė qe ke ndėrtuar pėr shum vite...
        

Mėrgimi Me mungon
Pėr ty mor bir qė aq larg tė lash
Qė sot ditlindjen gėzuar s tė thash
Ti u rrite u ngrite e un mbeta larg
Qė loti pa dashje mė rrjedh si varg.

Eh mėrgimi mėrgimi sa njerz kan than
Qė kaq shum shijuar edhe vet e kam
Sot disi forca e ndjenjave lėshuar me ka
Gėzuar ditlindja e djalit nji shoqe me tha.

Eh jeta si jetė kuptohet von
Kur mergimi rėnd mbi supe pushon
Kur rinia shkoi pa u hetuar fare
Edhe mergimi si rrug margjinale

Disa qeshin se si asht e mundur kjo
Lexo me shpirt por edhe mėso,
Se jeta asht jet tė lutem beso
Dhe ardhmerin tė lutem nderto
   
Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t’jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n’vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti
  

Jetėn pėr ty do ta jap, vetėm ty tė dashuroj.!!
Zemrėn time do ta jap,dhe askush nuk mund tė mė ndalė..
PSE-Pse xhdo nat une tė kujtoj..?
Pse xhdo nat une tė ėndroj..?
Pse xhdo nat, une qaj pėr ty
Emrin tėnd pėrnat e pėrmendi.
Qka me i be ksaj zemrės se shkrejtė, qė smė la tė jotoj rahat nė ket jetė..!
Kur shof dikand nė rug, mendoj se ti..!
Ah une e shkrejta, jam tu vedk pėr ni djal tė ri.
Pse ndodhi aj djali tė jet ne zemrėn time, kur do tė mė hiqen mua kto kujtime..??
Qko po ndodh o zot, qka po ndodh me mua ..
Hiq spo e di,pse qa shum e dua..!!
Kur do tė jet mjaft, pėr tė mos kujtoj, se gjysmėn e jetės aj ma ka ngrėne..
Nuk e disha se do tė ndodh kjo punė,por pse mu shtau edhe njė mėrzi..??
Se pėr ty ore djali i shkrejtė,edhe natėn nuk muj me flet..
Nuk mendoj pėr as gje tjetėr,emri yt nuk zen vend tjetėr.
Por me ma than fjalėn **TE DUA** ather mundesh me mė qetsua.
U dashurova qysh nė femijeni, smundje keqe paska qen edhe kjo dashuri..
Se s’besoj se mund tė jetoj pa ty.!
Zemra ime gjithmon vajtonė.
Syt e mi gjthmonė lotojn.
Emri yt nė zemėr mė flen, me krah hapur gjithmon tė pret.
Pa ty syri kot lotėn.
Pa ty zemra kot vajton, vajzat tjera i dashuron dhe mua mė haron..!
Ditėt po kalojn, po arin nė fund por dashurin qe e patėm, mos mendo se do ta gjejsh dikund..!!
Do tė mundohem me tė haru, por hiq se di si me vepru.!!
A thu do tė jem gjall o zot..??
A po do tė mė mbulojė kjo tokė..!!
  

PSE? TE DUA
pse,tani nuk me don?
pse,pse nuk me tregon?
pse,tani s’me merr me te mir?
pse,tani s’me plotson gjdo deshir?
pse,tani u bere fanatik?
pse,ne fillim ishe shume besnik?
pse,zemren ma coptove?
pse,pse s’me tregon se sa me don?
pse,ti tani me tradhton?
pse,per mu nuk mendon?
pse,ma ben jeten te keqe?
pse,me shtire ne shum mendime?
pse,kjo zemer shum te don?
pse,fshehuraz nuk me tregon?
pse,kjo tani nuk me duket jete?
pse,asgje e vertet?
pse,dua te vdes?
PSE,QENKA DASHURIA E PA BESE?
   
   
    
    
    
     
Te betohem per driten e diellit
Te betohem per yjet e qiellit
Te betohem per zote se
te dua per jete e me lote!

Tė dua sepse kam zemer.
Tė dua sepse kam nevoj per ty.
Tė dua sepse ndihem mir.
Tė dua sepse ėndrra ime bėhet me personazh.
Dua tė shpjegoj pse te dua por dashuria nuk shpjegohet.
Nji gjė e di shpirti imė meriton tė dashuroj

Tani e di ,jetoj me frymen tende cdo dit!
Tani e di se sa TE DUA
po kendoj per ty shpirti yt esht zeri im ,
ne parajs me qojn buzet e tua!
Se dua te te puth cdo mremje deri ne mengjes
dua te them TE DUA dhe pastaj te vdes!

Te dua te dua te dua te dua
dhe ti e din mir,ti e din mir
qaj qaj qaj qaj dhe qesh ku je ti!
  

            
MUND TĖ THEM MĖ KE MUNGUAR...


Nuk mė tregove kurrė ku ish sekreti asaj buzėqeshje
e cila me ty jetoi njė jetė tė tėrė nė sytė e tu dhe shpirtin tėnd
nuk mė the se ku forcat kaq herė i gjete
kur tė rrėzonin e ti ngrihėshe buzėqeshur pėrsėri nė kėmbė?!

Vitet kaluan fytyra jote engjėllore mbeti nė heshtje pėrsėri buzėqeshur
rrudhat mbi ballė si rrugė tė kohės sė kaluar shtriheshin mirėsisht
dorėn nė zemėr i vije humbjes me trishtim veshur
me njė ofshamė tė thellė i qeshur mbi dhembje qeshe sėrisht...

-Mos u mėrzit, mė thoshje, me humbjet e jetės qė vijnė
se ato janė pėr njeriun,jane mė i vyeri mėsim
mjerė kush ka frikė tė rrėzohet e mos njoh
lotin e dhembjes qė fati tė sjell nė kohė.
Ėshtė fat tė provosh gjithė shijet e natyrės
qė Zoti i ka falur pėr njerinė
mjerė kush ato ja mohoi vetės
e jetoi duke dhėnė dhembje mbi njerzinė!

E unė shpesh tė sjell nė mend si shembull i rrallė i urtėsisė
ashtu tė heshtur e menduar buzėqeshur mbi zhgėnjim
se kush vėrtetė dhembjen e provon
heshtja i flet edhe pse koha shpesh vonon...

Mė mungon sa shumė ''ti ndoshta e di"...
mė mungon shpesh herė kėshilla jote hynore
nė netėt qė gėdhija me ty nė kėtė largėsi
ku fjalėt bėheshin gurrė force, e kėshtjellės atėrore
nė shpirtin tim lanė gjurmė e nostalgji
tė dua dhe kujtoj buzėqeshjėn tėnde tė dashur
dorėn tėnde tė ngrohtė qė aq shumė mė mungon ti Engjulli im!

    


" www.RadioTeToVaRi.ch " " www.MiLeTiNa.ch " " www.RaDio.TeToVaRi.ch " " www.TeToVaRi.ch.tt " " www.Forumi.Rinor.Islam.ch.tt " " Reklama Juaj "

| Die Webseite wird vom Server TeToVaRi.ch ® verwaltet  | Copyright © 01.03.2009 by TeToVaRi |

NDALOHET DHĖNIA E PUNIMEVE PA PASUR LEJE NGA AUTORI NĖ MOSPĖRPUTHJE ME KĖTĖ LICENCĖ!

  Aktuell am 15.02.2011

Free counter and web stats